• Psikolog Emine Moustafa

  Cinsel sorunlar karşılıklı anlayış, birbirine saygı, sevgi ve emek ile aşılabilecek sorunlardır; yeter ki doğru yerde ve doğru kişilerden yardım istemeyi bilelim.

   

 • Cinsel İşlev Bozukluklarının Doğru Bir Şekilde Tedavi Edilebilmesi Mümkündür

  Cinsel sorunlar karşılıklı anlayış, birbirine saygı, sevgi ve emek ile aşılabilecek sorunlardır, yeter ki doğru yerde ve doğru kişilerden yardım istemeyi bilelim.

  Bunun için cinsel terapi alanında eğitim almış uzman bir cinsel terapiste başvurmanız çözüme giden ilk adım olacaktır.

Erken Boşalma nedir? Erkeklerde erken boşalma çok hızlı ve istem dışı orgazma ulaşma ile ortaya çıkmaktadır. Başka bir deyişle, erken boşalmada orgazm erkeğin isteğinden önce gerçekleşmektedir. Bu durum ilişki öncesinde ya da sonrasında ya da ön sevişme sırasında olabilmektedir. Buradaki önemli nokta bu durumun kişinin isteğinden önce ve kontrol dışı gerçekleşmesidir.

Araştırmalara göre, yaklaşık olarak her beş erkekten birinin hayatının bir noktasında boşalmasını kontrol altına almakta sorun yaşadığı saptanmıştır. Bu sorun çok daha sık görüldüğü ve kontrol edilemediği zaman hem kişinin kendisi hem de partneri cinsel ilişkiden zevk alamamaya başlamaktadır. Bunun yanında erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerde pişmanlık, suçluluk ve hayal kırıklığı daduyguları da yaşanmaktadır.

Erken boşalma sadece biyolojik değil, psikolojik bir sorun olarak da görülmektedir, tedavi süreci de ona göre kurgulanmaktadır.

Erken Boşalma Semptomları? Erken boşalmanın genel semptompları şu şekilde sıralanmaktadır; (i) çok az bir seksuel uyarılma ile gerçekleşen ya da kontrol dışı boşalma, (i) orgazm üzerinde çok kısıtlı kontrol olmasından dolayı azalan cinsel zevk, (i) orgazm sonrası suçluluk ve tatmin olamama duyguları

Erken Boşalmada Teşhis? Erken boşalmanın tedavisinde ilk aşama sorunu teşhis etmektir. Teşhis aşamasında bu sorunun altında yatan biyolojik sebepler de araştırılmaktadır. Bunlar arasında prostat ya da nörolojik etkenler yer almaktadır. Ancak erken boşalmada teşhis aşamasında asıl önemli olan sorunun detaylı ve açık bir şekilde aktarılmasıdır.  

Erken Boşalma Tedavisi?

 • Davranışsal terapi, erken boşalmayı tedavi etmek için sıkça kullanılan yaklaşımlardan birisidir. Yaygın kullanılan tekniklerden birisi "sıkma tekniği" ve “dur-başla” tekniğidir. Erkek erken boşalma yaşamak üzere olduğunu hissettiği anda ilişkiyi keser. Sonrasında ise penisin şaftına (penisin hemen alt tarafı) başparmak veya iki parmağı arasında 20 saniye kadar hafifçe baskı uygular. Sonrasında ise ilişkiye devam edilir. Gerektiğinde tekrar edilebilir. Bu teknik aracılığıyla, erkeğin sıkma ile boşalmayı geciktirmeyi öğrenmesini ve nihayetinde, sıkıştırma olmadan boşalma üzerinde kontrol sahibi olması amaçlanmaktadır. Davranışsal terapi, erken boşalması olan erkeklerin% 60 ila% 90'ına yardımcı olur. Ancak, her iki tarafın da işbirliğini gerektirir. Ayrıca erken boşalma sıklıkla geri döner ve bunun yanında cinsel terapiye ihtiyaç duyulabilir.
 • Farmokolojik yöntemler, başka bir olası tedavi, boşalmayı geciktirmeye yardımcı olan reçeteli ilaçlardır. Gecikmiş orgazm, belirli ilaçların, özellikle de depresyon tedavisinde kullanılanların ilaçların ortak bir yan etkisidir. Bu depresyonda olmayan erkekler için bile geçerlidir. Erken boşalma yaşayan erkeklere bu tür bir ilaç verildiğinde, orgazmı birkaç dakikaya kadar ertelemeye yardımcı olabilir. Erken boşalması olan bazı erkekler, sildenafil (Viagra), vardenafil (Levitra) ve tadalafil (Cialis) gibi fosfodiesteraz inhibitörleri adı verilen ilaçlardan yararlanabilir. Bir fosfodiesteraz inhibitörü tek başına veya bir SSRI ile kombinasyon halinde kullanılabilir. Her seferinde, tercihen düşük dozda bir ilaç başlatılmalıdır.
 • Uyarım azaltılması: Erken boşalması olan bazı erkekler, cinsel ilişki sırasında yaşadıkları uyarımı azaltmaktan da yararlanır. Penisi kısmen uyuşturan (hissizleştiren) ve orgazma neden olan uyarımı azaltan bir takım kremler ​​mevcuttur.
 • Prezervatif: Diğer bir seçenek de bir veya daha fazla prezervatif kullanmaktır. Ancak bu teknikler seks sırasında yaşanan zevki de olumsuz yönde etkileyebilmektedir.
 • Cinsel Terapi: Erken boşalma sadece biyolojik değil, arkaplanında psikolojik sebeplerin de olduğu bir sorundur. Bu sorunu yaşayan çiftlerin yukarıda sıralanan yöntemleri denemesi yanında, bireysel ya da çift olarak psikolojik destek almaları erken boşalma probleminin çözümünde daha kalıcı ve kesin sonuçlar vermektedir;
  • Öncelikli olarak erken boşalma sorunu yaşayan erkek kendini yalnız, çaresiz ve yetersiz hisseder.  Bu duygudurumu erkeğin bir döngüye girmesine ve sorunun daha da derinleşmesine sebep olur. Erken boşalma problemini partneriyle paylaşamayabilir ya da paylaşsa da arzuladığı desteği ve anlayışı bulamayablir. Çiftlere yönelik terapi seansları çiftlerin iletişimini güçlendirir ve ortak çözüm için aynı paydada buluşmayı sağlar,
  • Çiftlerin birbiri ile uyumu, iletişimi ve birbirlerine anlayış göstermeleri sorunun çözümü için kilit rol oynamaktadır. Çünkü erken boşalma çoğu zaman sadece tek taraflı çabalarla çözülebilecek bir sorun değildir.
  • Bunun yanında, özelleştirilmiş cinsel terapi seansları erkeğin yaşadığı erken boşalma probleminin altında yatan psikolojik sebepleri ve buna uygun tedavi yöntemlerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır

Erken Boşalma
Erkekler için ortalama boşalma süresinin 4 ila 11 dakika arası olduğu hesaplanmaktadır. Partnerinden daha erken ya da kendi isteği dışında boşalan erkeklerin, erken boşalma sorunu yaşadığı varsayılmaktadır.
Vajinismus Nedir?
Vajinismus Nedir?

Vajinismus; her yüz kadından ikisinde görülen, cinsel birleşme sırasında vajinadaki istem dışı/refleksif kasılmalar sonucunda vajinanın girişinin daralması ve cinsel birleşmenin ağrıya neden olmasıyla güçleşmesi veya imkânsız hale gelmesidir. Sanılanın aksine vajinismus cinsel organdaki fiziksel bir anormallikten kaynaklanmaz ve kişiden kişiye farklılık gösterir.
Boşanma Sonrası Depresyon
Boşanma Süreci Her Zaman Zor Mudur?

Evlenmek kadar boşanmak da bir değişim sürecidir. Boşanma sürecinde ve sonrasında hissedilenler neden boşanmaya gidildiğiyle ve boşanma sürecinin nasıl gerçekleştiğiyle ilgilidir. Aldatma, şiddet, kaçırılma, taciz, tecavüz gibi nedenlerle boşanmak; anlaşmazlıklar sonucu çiftin karşılıklı karar vermesiyle yaşanan boşanmalara göre daha zorlu ve/veya daha travmatik geçebilmektedir.
Sahi Sen Kimsin? Kişiliğin Bir Bulmacası
Brian Little (TED2016 | February 2016)

Seni sen yapan nedir? Genelde psikologlar bizi biz yapan karakter özelliklerimize değinmeyi sever. Ama Brian Little daha çok karakterimizi aşan anlar ile ilgileniyor.Bazen kültürümüzün bizden beklentileri olduğundan, bazen de kendi gerekçelerimiz yüzünden. Little içedönük ve dışadönük bireylerin arasındaki şaşırtıcı farklara vurgu yapıp karakterinizin tahmininizden daha uysal olduğunu gösteriyor.
Vücut Dilin Benliğini Şekillendiriyor
Amy Cuddy (TEDGlobal 2012 | June 2012)

Vücut dili başkalarının bizi nasıl gördüğünü etkilemekte, fakat kendimizi nasıl gördüğümüzü de değiştirebilir. Sosyal psikolog Amy Cuddy, “güç duruşu”nun– insanın kendinden emin olmadığı durumlarda bile kendinden emin şekilde duruş sağlamasının–, o kişinin beynindeki testesteron ve kortizol düzeylerini etkileyebileceğini ve belki de o kişinin başarı şansını etkileyebileceğini gösteriyor.
Baba Ben Nasıl Dünyaya Geldim?
Çocuklarda Cinsel Eğitim

Fıkra: Çocukların dünyaya nasıl geldiği ile ödev hazırlayan çocuk eve geldiğinde bu konuyu babasına sorar; "Baba ben nasıl dünyaya geldim?" Baba yanıt verir: "Seni leylekler getirdi, biz de çok mutlu olduk ve seni büyüttük." Tatmin edici bir yanıt alamayan çocuk hemen büyükbabasına gider ve sorar;
Cinsel Haklar Bildirgesi
Cinsellik her insanın kişiliğinin ayrılmaz bir parçasıdır.

10-15 Temmuz 2005 tarihlerinde Montreal – Kanada da yapılan 17. Dünya Seksoloji Kongresi'nde sunulmuş ve kabul edilmiştir. Cinsellik her insanın kişiliğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Cinselliğin tam olarak gelişimi temas, mahremiyet, duygusal ifade, zevk, şefkat, aşk gibi temel insan ihtiyaçlarının doyumuna bağlıdır.
Cinsel Tedaviler Hakkında Bilgilendirme
Cinsellik salt cinsel organlara sınırlı değildir.

İnsan davranışı ve cinselliği bedensel, psikolojik, sosyal koşullardan etkilenir.Cinsellik salt cinsel organlara sınırlı değildir. Cinsellikle ilgili duygu, düşünce ve çok kere hatalı olabilen yerleşmiş inançlar vardır. Cinsel sorunların ve bozuklukların ortaya çıkışında kişinin bedensel ve psikolojik özellikleri ya da ikili ilişkilerin dinamikleri etkili olabilir.
Depresyon Konusunda Bilmek İstedikleriniz
Depresyon için risk etkenleri nelerdir?

Erken ebeveyn kaybı, Madde ve alkol kötü kullanımı, Anksiyete, bozuklukları, Kadın olmak, Erken ebeveyn kaybı, Düşük sosyoekonomik düzey, Ayrı yaşama, boşanmış olma, İşsizlik: İşsizlik depresyonda risk etkeni olması yanında işte verimliliği azalmasının önemli nedenlerindendir.
Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedir Ve Tedavi Mümkün Müdür?
Kadınlarda cinsel istek dürtüsü yıllar içerisinde doğal bir döngü şeklinde dalgalanmaktadır.

Şiddetli dalgalanmalar genellikle bir ilişkinin başlangıcı veya bitişi veya hamilelik, menopoz ya da hastalık gibi büyük değişiklikler sonucu meydana gelir. Duygu-durum bozuklukları için kullanılan bazı ilaçlar ya da hormon ilaçları da kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olabilir.
Cinsel İsteksizlik
Kadın ve Erkekte Cinsel İsteksizlik

Cinsel Eğitim, Kadın Erkek fark etmeksizin her iki cinse de çok küçük yaşta başlayarak verilmesi gereken çok önemli bir eğitimdir. Fizyolojik bir sorun olmadığından emin olduğumuz durumlarda psikolojik etkileri değerlendirmek gerek. Kadınlar da cinsel isteksizlik genellikle küçük yaşlarda edinilmiş yanlış bilgiler ve gerçek olduğunu düşündüğümüz mitler cinsel isteksizliğe yol açar.
Aile Terapisi Nedir?
Aile terapisi deyince akla gelen ilk şey ,

Aile üyeleri ya da çiftler arasında karşılaşılan çatışmaların çözülmesi ve aile üyelerinin aralarındaki iletişimi geliştirmesine yardımcı olması için uygulanan terapi ya da danışmanlık gelmektedir. Bir başka deyişle, aile terapisi, aile ya da çiftlerde karşılaşılan çatışmaları çözmede yardımcı olan bir psikolojik danışma (psikoterapi) türüdür.
Cinsel Terapi Nedir Ve Cinsel Terapist Kimdir?
Çoğumuz hayatımızın bir noktasında cinsellikle ilgili bir sorun yaşamışızdır.

Yaşanan bazı cinsel sorunlar kendiliğinden çözülür ve yok olurken bazıları ise hayatımızda çok fazla sıkıntıya ve mutsuzluğa neden olabilir ve üstesinden gelebilmek için profesyonel yardım almak gerekebilir. Bu durumda, yaşanan probleme göre, başvurulacak doğru uzmanlardan birisi de Cinsel Terapisttir.
Erkeklerde Erken Boşalmanın Tedavisi Var Mıdır?
Erken Boşalma nedir? Erkeklerde erken boşalma çok hızlı ve istem dışı orgazma ulaşma ile ortaya çıkmaktadır. Başka bir deyişle, erken boşalmada orgazm erkeğin isteğinden önce gerçekleşmektedir. Bu durum ilişki öncesinde ya da sonrasında ya da ön sevişme sırasında olabilmektedir. Buradaki önemli nokta bu durumun kişinin isteğinden önce ve kontrol dışı gerçekleşmesidir.