• Psikolog Emine Moustafa

  Cinsel sorunlar karşılıklı anlayış, birbirine saygı, sevgi ve emek ile aşılabilecek sorunlardır; yeter ki doğru yerde ve doğru kişilerden yardım istemeyi bilelim.

   

 • Cinsel İşlev Bozukluklarının Doğru Bir Şekilde Tedavi Edilebilmesi Mümkündür

  Cinsel sorunlar karşılıklı anlayış, birbirine saygı, sevgi ve emek ile aşılabilecek sorunlardır, yeter ki doğru yerde ve doğru kişilerden yardım istemeyi bilelim.

  Bunun için cinsel terapi alanında eğitim almış uzman bir cinsel terapiste başvurmanız çözüme giden ilk adım olacaktır.

Çocuklarda Cinsel Eğitim
 

Fıkra: Çocukların dünyaya nasıl geldiği ile ilgili ödev hazırlayan çocuk eve geldiğinde bu konuyu babasına sorar;

"Baba ben nasıl dünyaya geldim?"

Baba yanıt verir: "Seni leylekler getirdi, biz de çok mutlu olduk ve seni büyüttük."

Tatmin edici bir yanıt alamayan çocuk hemen büyükbabasına gider ve sorar;

Büyükbaba: ‘Babanı çöpten bulduk, bir ağlama sesi duyduk  ve yanına koştuk, baban orada sepetin içinde duruyordu. Hemen alıp eve getirdik ve büyüttük.

İstediği yanıtı bir türlü alamayan çocuk, ödev kağıdına şunları yazar:

"Öğretmenim, bizim ailede son iki kuşaktır normal doğuma rastlanmamıştır. Daha öncesini soracak kişi olmadığı, için bilemiyorum."

smiley

Çocuğumuza Cinsel Eğitim veya Cinsellik hakkında bilgilendirme yapmadığımız taktirde çocuğumuz bu konu hakkında bilgiyi yaşça büyük olan akrabalardan yada  arkadaşlarından öğrenecek veya deneyimleyecektir.

Cinsellik bir çok anne babanın, hatta öğretmenlerin yok saymayı ve görmezlikten geldikleri bir konudur.


Bu konunun en önemli sebeplerinden biri CİNSEL EĞİTİMİN SEKS İLE KARIŞTIRILIYOR OLMASIDIR . Toplum olarak bedensel, ruhsal, zihinsel, sosyal ve cinsel yönden kendisi ve çevresi ile barışık bireyler yetiştirmek çok önemlidir.

Bu konu hakkında yürütülmüş bir çok araştırma vardır. Ana ve babalar çocuklara üreme ve cinsel bilgilendirme konusunda küçük yaşta bilgi vermeyi savunurlar fakat aynı kişiler çocuklarına cinsellik hakkında hiçbir bilgi vermezler.

Peki neden?

Bunun temel nedeni; anne babaların cinsel eğitim ve konuları nasıl ele alacaklarını bilemeyişinden olduğu düşünülmektedir.
Anne babaların bu konu hakkında sakıncalı olabileceği düşüncesinden çok nasıl ve hangi kelimelerle çocuğuma anlatırım endişeleri olduğu gözlenmiştir.

Örneğin;

 • Bir soru sorduğunda nasıl açıklayacağımı bilemiyorum.
 • Acele etmeme gerek yok nasıl olsa öğrenir.
 • Cinsellik konusunu anlatırken hangi kelimeleri kullanmam gerektiğini bilmiyorum.
   

Anne-Babaların bu konu hakkında bilgi vermeyi hep yarına bırakma eğilimi, çocuğun bu konu hakkındaki sorularının cevapsız kalmasına sebep olmaktadır.

Yetişkin olduğumuz halde cinsel eğitim hakkında bilgilenmediğimiz için veya anne babalarımız tarafından yeteri kadar eğitim almadığımız için cinsel sorunlar yaşamaktayız.

Yetişkin olarak kendimizi rahat hissetmediğimiz konular hakkında çocuğumuza yardım etmemiz oldukça zordur. Çocuğumuzun bize cinsellik hakkında sorduğu soruların karşısında takındığımız tavırlar, mimikler, beden dili veya kullandığımız yanlış kelimeler bu konu hakkında tabularımızı ve düşüncelerimizi ele vermektedir.

Bazı anne-babalar bu konu hakkında kendilerini kötü hissettikleri için konuyu açmaz. Bu tutumla çocuğumuza cinsellik hakkındaki meraklarını bastırmayı öğretmiş oluruz. Veya bu durumu tabu haline sokar çocuğumuza bunu düşünmesinin bile yasak olduğu mesajını veririz. Sonuç olarak çocuk cinsellik hakkında konuşmamayı tercih eder, soru sormaktan vazgeçer ve görünüşte bu konular hakkında ilgisi ve merakı yokmuş gibi davranır.

Ancak içindeki bir çok soru cevapsız bir şekilde durur. Merakını "BİLGİLİ" OLAN ARKADAŞI TARAFINDAN yanlış bilgilerle gidermeye çalışır.

Kimi anne babalar ise çocuklarından hiç birşeyi gizlemeyerek cinsel eğitimin en doğrusu olduğunu savunurlar. Çocuğun yanında hiçbir şeyi gizlemeyerek fazlasıyla açık kıyafetlerle dolaşır ve beraber yıkanabilirler. Seçici davranmayarak, çocukların rahatlıkla ulaşabileceği kaynaklar sunarlar. ( dergi, kitap tv, kanalı internet vb.) Bu tür davranışlar çocuğun merakını daha da uyandırır. Zihinsel ve algı olarak hazır olmadığı bilgilerle aklı daha da karışır. Ailenin bu tutumu toplumsal cinsel davranışlardan beklenilen gizlilik ve özellik anlaşmasıyla çelişir.

 

Peki anne baba olarak nasıl bir tutum sergilemeliyiz?
 

Cinsel eğitim doğumdan başlayarak ergenlik dönemini kapsar. Cinsel eğitime başlamak için belirli bir yaş bulunmamasına rağmen, anne babalara cinsellikle ilgili ilk sorular,  3-4 yaş civarlarında başlar. Buna bağlı olarak cevaplar şunları kapsamalıdır;

 • Genel olarak açıklamalar sade bir dilde dürüst bir şekilde ve bilimsel kaynaklara dayanarak yapılmalıdır.
 • Çocuğun sorduğu soruya yönelik sadece soruyu kapsayan cevaplar verilmelidir.

Çünkü çocuk sizden gelecek olan cevapları doğru olarak alır ve işler. Anne Baba olarak vereceğiniz her bilgi onun yetişkin olduğunda hep aklında olacaktır. Bu yüzden çocuğumuzla cinselik hakkında paylaştığımız her bilgi çok önemlidir.

 

Uzman Psikolog |  Emine Moustafa


 


Uzman Psikolog | Danışman | Emine Moustafa

 

Aile ve Cinsel Terapi alanında uzmanlaşmış, Cinsel İsteksizlik, Vajinusmus, Erken Boşalma,

Çocuklar da Cinsel Eğitim ve Bireysel Psikolojik Danışmanlık konularında Ankara da hizmet vermektedir.

Ankara, Aile ve Cinsel Terapi, Psikolojik Danışmanlık hizmetlerimiz ile ilgili bilgi almak için;

İletişim

  0 541 443 62 67 

  info@eminemoustafa.com

 

İletişim ve randevu için, Hafta içi 10:00-18:00 saatleri arasında telefonla randevu verilmektedir. Saat 18:00 sonrasında yapılan tüm aramalar bir sonraki gün değerlendirmeye alınır. Acil sorularınız için lütfen info@eminemoustafa.com adresine mail atınız.

Erken Boşalma
Erkekler için ortalama boşalma süresinin 4 ila 11 dakika arası olduğu hesaplanmaktadır. Partnerinden daha erken ya da kendi isteği dışında boşalan erkeklerin, erken boşalma sorunu yaşadığı varsayılmaktadır.
Vajinismus Nedir?
Vajinismus Nedir?

Vajinismus; her yüz kadından ikisinde görülen, cinsel birleşme sırasında vajinadaki istem dışı/refleksif kasılmalar sonucunda vajinanın girişinin daralması ve cinsel birleşmenin ağrıya neden olmasıyla güçleşmesi veya imkânsız hale gelmesidir. Sanılanın aksine vajinismus cinsel organdaki fiziksel bir anormallikten kaynaklanmaz ve kişiden kişiye farklılık gösterir.
Boşanma Sonrası Depresyon
Boşanma Süreci Her Zaman Zor Mudur?

Evlenmek kadar boşanmak da bir değişim sürecidir. Boşanma sürecinde ve sonrasında hissedilenler neden boşanmaya gidildiğiyle ve boşanma sürecinin nasıl gerçekleştiğiyle ilgilidir. Aldatma, şiddet, kaçırılma, taciz, tecavüz gibi nedenlerle boşanmak; anlaşmazlıklar sonucu çiftin karşılıklı karar vermesiyle yaşanan boşanmalara göre daha zorlu ve/veya daha travmatik geçebilmektedir.
Sahi Sen Kimsin? Kişiliğin Bir Bulmacası
Brian Little (TED2016 | February 2016)

Seni sen yapan nedir? Genelde psikologlar bizi biz yapan karakter özelliklerimize değinmeyi sever. Ama Brian Little daha çok karakterimizi aşan anlar ile ilgileniyor.Bazen kültürümüzün bizden beklentileri olduğundan, bazen de kendi gerekçelerimiz yüzünden. Little içedönük ve dışadönük bireylerin arasındaki şaşırtıcı farklara vurgu yapıp karakterinizin tahmininizden daha uysal olduğunu gösteriyor.
Vücut Dilin Benliğini Şekillendiriyor
Amy Cuddy (TEDGlobal 2012 | June 2012)

Vücut dili başkalarının bizi nasıl gördüğünü etkilemekte, fakat kendimizi nasıl gördüğümüzü de değiştirebilir. Sosyal psikolog Amy Cuddy, “güç duruşu”nun– insanın kendinden emin olmadığı durumlarda bile kendinden emin şekilde duruş sağlamasının–, o kişinin beynindeki testesteron ve kortizol düzeylerini etkileyebileceğini ve belki de o kişinin başarı şansını etkileyebileceğini gösteriyor.
Baba Ben Nasıl Dünyaya Geldim?
Çocuklarda Cinsel Eğitim

Fıkra: Çocukların dünyaya nasıl geldiği ile ödev hazırlayan çocuk eve geldiğinde bu konuyu babasına sorar; "Baba ben nasıl dünyaya geldim?" Baba yanıt verir: "Seni leylekler getirdi, biz de çok mutlu olduk ve seni büyüttük." Tatmin edici bir yanıt alamayan çocuk hemen büyükbabasına gider ve sorar;
Cinsel Haklar Bildirgesi
Cinsellik her insanın kişiliğinin ayrılmaz bir parçasıdır.

10-15 Temmuz 2005 tarihlerinde Montreal – Kanada da yapılan 17. Dünya Seksoloji Kongresi'nde sunulmuş ve kabul edilmiştir. Cinsellik her insanın kişiliğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Cinselliğin tam olarak gelişimi temas, mahremiyet, duygusal ifade, zevk, şefkat, aşk gibi temel insan ihtiyaçlarının doyumuna bağlıdır.
Cinsel Tedaviler Hakkında Bilgilendirme
Cinsellik salt cinsel organlara sınırlı değildir.

İnsan davranışı ve cinselliği bedensel, psikolojik, sosyal koşullardan etkilenir.Cinsellik salt cinsel organlara sınırlı değildir. Cinsellikle ilgili duygu, düşünce ve çok kere hatalı olabilen yerleşmiş inançlar vardır. Cinsel sorunların ve bozuklukların ortaya çıkışında kişinin bedensel ve psikolojik özellikleri ya da ikili ilişkilerin dinamikleri etkili olabilir.
Depresyon Konusunda Bilmek İstedikleriniz
Depresyon için risk etkenleri nelerdir?

Erken ebeveyn kaybı, Madde ve alkol kötü kullanımı, Anksiyete, bozuklukları, Kadın olmak, Erken ebeveyn kaybı, Düşük sosyoekonomik düzey, Ayrı yaşama, boşanmış olma, İşsizlik: İşsizlik depresyonda risk etkeni olması yanında işte verimliliği azalmasının önemli nedenlerindendir.
Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedir Ve Tedavi Mümkün Müdür?
Kadınlarda cinsel istek dürtüsü yıllar içerisinde doğal bir döngü şeklinde dalgalanmaktadır.

Şiddetli dalgalanmalar genellikle bir ilişkinin başlangıcı veya bitişi veya hamilelik, menopoz ya da hastalık gibi büyük değişiklikler sonucu meydana gelir. Duygu-durum bozuklukları için kullanılan bazı ilaçlar ya da hormon ilaçları da kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olabilir.
Cinsel İsteksizlik
Kadın ve Erkekte Cinsel İsteksizlik

Cinsel Eğitim, Kadın Erkek fark etmeksizin her iki cinse de çok küçük yaşta başlayarak verilmesi gereken çok önemli bir eğitimdir. Fizyolojik bir sorun olmadığından emin olduğumuz durumlarda psikolojik etkileri değerlendirmek gerek. Kadınlar da cinsel isteksizlik genellikle küçük yaşlarda edinilmiş yanlış bilgiler ve gerçek olduğunu düşündüğümüz mitler cinsel isteksizliğe yol açar.
Aile Terapisi Nedir?
Aile terapisi deyince akla gelen ilk şey ,

Aile üyeleri ya da çiftler arasında karşılaşılan çatışmaların çözülmesi ve aile üyelerinin aralarındaki iletişimi geliştirmesine yardımcı olması için uygulanan terapi ya da danışmanlık gelmektedir. Bir başka deyişle, aile terapisi, aile ya da çiftlerde karşılaşılan çatışmaları çözmede yardımcı olan bir psikolojik danışma (psikoterapi) türüdür.
Cinsel Terapi Nedir Ve Cinsel Terapist Kimdir?
Çoğumuz hayatımızın bir noktasında cinsellikle ilgili bir sorun yaşamışızdır.

Yaşanan bazı cinsel sorunlar kendiliğinden çözülür ve yok olurken bazıları ise hayatımızda çok fazla sıkıntıya ve mutsuzluğa neden olabilir ve üstesinden gelebilmek için profesyonel yardım almak gerekebilir. Bu durumda, yaşanan probleme göre, başvurulacak doğru uzmanlardan birisi de Cinsel Terapisttir.
Erkeklerde Erken Boşalmanın Tedavisi Var Mıdır?
Erken Boşalma nedir? Erkeklerde erken boşalma çok hızlı ve istem dışı orgazma ulaşma ile ortaya çıkmaktadır. Başka bir deyişle, erken boşalmada orgazm erkeğin isteğinden önce gerçekleşmektedir. Bu durum ilişki öncesinde ya da sonrasında ya da ön sevişme sırasında olabilmektedir. Buradaki önemli nokta bu durumun kişinin isteğinden önce ve kontrol dışı gerçekleşmesidir.